Je brzké pochmurné středeční ráno a my se vydáváme na cestu vlakem směr Nová Paka. Inspirováni českým velikánem Járou Cimrmanem, i přestože nejsme třída 7.C, ale 8.A, jedeme na školní exkurzi do pivovaru. Doufám, že nezmeškáme čtení oběžníku pana ředitele a neztratíme žádné čepice. Ztráta třídní knihy nehrozí, ta je už naštěstí elektronická.

Po příchodu do pivovaru, kde nás uvítala milá paní průvodkyně, a po zhlédnutí krátkého videa, jsme postupně procházeli jednotlivými výrobními úseky. Celou exkurzi ukončila návštěva sklepa s obrovskými tanky, kde jsme si ujasnili výhody a nevýhody nefiltrovaných a nepasterizovaných piv. Možná někoho zaujala práce sládka a v budoucnu se vydá tento obor studovat na místní gastronomickou školu.

Po malém občerstvení nás na opačné straně města čekaly úžasné nálezy z prehistorického období i unikátní polodrahokamy pocházející z blízkého okolí. Klenotnice drahých kamenů je opravdovým pokladem. Na závěr jsme se podívali do expozice spiritismu, kde na nás dýchl duch, či snad duchové, časů minulých.

Do odjezdu vlaku, který byl na svém pravidelném příjezdu o 15 minut opožděn, nám zbývalo ještě trochu času, tak jsme ho využili na otestování místní cukrárny. Jak jsme si středeční den v Nové Pace užili, se můžete podívat zde.

Během čtvrtečního dopoledne k nám zavítalo příjemné podzimní počasí. Proto jsme se vydali se žáky osmých tříd do parku na praktickou hodinu přírodopisu. Během prověřování znalostí o jehličnatých stromech došlo i na drobnou pohybovou aktivitu v podobě sbírání šištic. Ty pak žáci seskupili podle tvarů a určovali, z jakého stromu pocházejí. Jak jsme si hodinu užili, se můžete podívat do alb jednotlivých tříd.

FOTO 8.A

FOTO 8.B

I žáci osmých tříd si o hodině přírodopisu vyzkoušeli, jak pracovat s informacemi. Ve skupinkách shromažďovali fakta o vybraných savcích. Zaměřili se hlavně na různé zajímavosti a kuriozity. S těmi potom seznámili ostatní spolužáky. Jak se jim dařilo, se můžete podívat do alb jednotlivých tříd.

FOTO 8.A

FOTO 8.B

Páteční dopoledne v naší třídě bylo ozvláštněno návštěvou mobilní laboratoře ŠKODA AUTO EDU.LAB. Díky projektu žáci získali povědomí o moderních technologiích jako je robotika, umělá inteligence, 3D tisk, virtuální realita nebo termovize. Myslím, že se jednalo o opravdu netradiční zážitek, který mohl u některých vzbudit či prohloubit zájmem o technické obory. Kromě mobilní laboratoře si děti mohly prohlédnout a vyzkoušet i nový elektromobil Enyaq. Dozvěděly se o něm řadu informací, včetně jeho výhod a nevýhod.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.

Naše třída se zapojila do projektu k Evropskému dni jazyků. Tentokrát jsme se podívali do Maďarska. V jednotlivých skupinkách žáci shromažďovali informace týkající se geografie, historie, jazyka, kultury, významných osobností či gastronomie. Po celou dobu tvoření nás provázela maďarská hudba – vážná, lidová i moderní.

Jak se nám výtvory podařily, se můžete podívat zde.