Je brzké pochmurné středeční ráno a my se vydáváme na cestu vlakem směr Nová Paka. Inspirováni českým velikánem Járou Cimrmanem, i přestože nejsme třída 7.C, ale 8.A, jedeme na školní exkurzi do pivovaru. Doufám, že nezmeškáme čtení oběžníku pana ředitele a neztratíme žádné čepice. Ztráta třídní knihy nehrozí, ta je už naštěstí elektronická.

Po příchodu do pivovaru, kde nás uvítala milá paní průvodkyně, a po zhlédnutí krátkého videa, jsme postupně procházeli jednotlivými výrobními úseky. Celou exkurzi ukončila návštěva sklepa s obrovskými tanky, kde jsme si ujasnili výhody a nevýhody nefiltrovaných a nepasterizovaných piv. Možná někoho zaujala práce sládka a v budoucnu se vydá tento obor studovat na místní gastronomickou školu.

Po malém občerstvení nás na opačné straně města čekaly úžasné nálezy z prehistorického období i unikátní polodrahokamy pocházející z blízkého okolí. Klenotnice drahých kamenů je opravdovým pokladem. Na závěr jsme se podívali do expozice spiritismu, kde na nás dýchl duch, či snad duchové, časů minulých.

Do odjezdu vlaku, který byl na svém pravidelném příjezdu o 15 minut opožděn, nám zbývalo ještě trochu času, tak jsme ho využili na otestování místní cukrárny. Jak jsme si středeční den v Nové Pace užili, se můžete podívat zde.